O filmu

SKIALPEM TO ZAČALO III – JAK SI UŽÍT ZIMU

Třetí řada seriálu „Skialpem to začalo“ je zaměřena, jak už název napovídá, na kompletní vyžití, které zasněžené horské terény nabízejí. Ve dvou předcházejících sériích jsme se zaměřili čistě na praotce veškerého lyžování – tedy na skialp, v následujících osmi dílech projedeme osm různých středisek u nás i v zahraničí a v epicentru našeho zájmu budou všechny možné druhy pohybu, které se dají na horách aplikovat – od sjezdovek až po sněžnice.

S mistry ve svých oborech probereme správnou techniku jednotlivých lyžařských a snowboardových disciplín. Snowboardcrossař Michal Novotný, který od jednoho prkna konvertoval ke dvěma užším prknům, se podělí o zážitky z telemarku, mistr světa ve skicrossu Tomáš Kraus prozradí, jak správně vykrojit carvingový oblouk, Kateřina Neumannová poodhalí tajemství efektivního pohybu v běžecké stopě a dozvíme se také, že na skialpy nemusíme vyrazit jen na lyžích, ale podobnou zábavu si mohou dopřát díky splitboardu – dělenému prknu – i snowboardisté.

V našem pořadu jsme nespoléhali jen na domácí „sněžné celebrity“ a za zkušenostmi a poznáním jsme vyrazili do Slovinska, kde nám budou průvodci skuteční mistři oblouků. Bývalý slalomář Jure Košir, bronzový olympijský medailista z Her v Lillehammeru v roce 1994 a také dvojnásobná olympijská vítězka ve sjezdovém lyžování, čtyřnásobná mistryně světa a excelentní světová slalomářka Tina Mazeová.

Ale aby naše putování nebylo jen samoúčelné, rozhodli jsme se ve spolupráci se společností ČEZ, že pomůžeme i dobré věci. Ruku v ruce s vámi, pokud budete chtít, budeme díky aplikaci EPP – pomáhej pohybem sbírat body na nový invalidní vozík pro handicapovanou sportovkyni Hanu Doležalovou. Juniorská mistryně světa v orientačních závodech na horských kolech zůstala po jednom nešťastném pádu upoutána právě na vozík, ale sportu je stále věrná a nejen na horách je jako doma.

1. DÍL – PEC POD SNĚŽKOU

V prvním díle představíme největší středisko v České republice, Skiresort Černá hora – Pec, který disponuje celkem 44 kilometry (v době natáčení 41 km) sjezdových tratí, které zajišťují dostatečné vyžití přes den, ale ani s nadcházejícím večerem nemá případná nuda šanci. Z horní stanice lanovky z Černé hory vede totiž sáňkařská dráha, která je tady – no, dá se říct, že od nepaměti. Celkové převýšení 3,5 kilometru nabízí při sešupu na sáňkách spoustu zážitků, navíc, když si na cestu svítíte čelovkami.

Bývalý snowboardcorssař, účastník olympijských her ve Vancouveru Michal Novotný vyměnil jedno široké prkno za dvě užší prkénka – telemarková a do tajů téhle disciplíny nakoukneme právě s ním na sjezdovce Vysoký svah v Peci pod Sněžkou.

2. DÍL – DOLNÍ MORAVA

V loňské sezoně jsme vzali na skialpinistickou túru do Západních Tater skicrossaře Tomáše Krause a on nám na oplátku slíbil, že nám letos prozradí fígl, jak se správně položit do carvingového oblouku. A svůj slib také splnil na Dolní Moravě, kde nám navíc předvedl, jak se správně jezdí ve skicrossové trati a také poradil, jak postupovat při výběru správné sjezdařské výzbroje.

Ale nejen sjezdováním živ je člověk. Na Dolní Moravě vyzkoušíme skialpinismus v jeho, řekněme odlehčené podobě. Jedná se o takzvaný fitnesskialp, při němž se pohybujeme po značených trasách mimo lavinové svahy, tudíž s sebou nemusíme vláčet standardní skialpinistickou plnou polní. A také výzbroj je nesrovnatelná s tou, s níž se chodí za zážitky ve volném terénu. A cíl je jasný: Stezka v oblacích.

3. DÍL – ŘÍČKY

Člověk míní, hory mění. Počasí na horách si člověk prostě nevybere. Když se z nebe místo sněhových vloček řinou provazy vody, tak pokrývka dostává pořádně zabrat, ale v Říčkách díky modernímu zasněžovacímu systému mají dostatečné zásoby i na sjezdovce, která má homologaci FIS. Na skiinterkritériu v Říčkách v juniorském věku řádil mezi tyčemi i Filip Trejbal. Účastník tří olympijských her a juniorský mistr světa si to tady po letech zase vyzkouší a my společně s ním. A nejen to, ukážeme si i nedílnou součást kvalitního oblouku – a to správné ošetření, přípravu a údržbu lyží.

Aby byl zážitek z lyžování pro všechny zúčastněné perfektní, je třeba dodržovat pravidla bezpečného pohybu na sjezdovkách – proto si zopakujeme i lyžařské desatero a nakonec vyrazíme na běžky – na Cestu Aloise Jiráska, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor a vyznačena byla už v roce 1921. Během první republiky vyrostlo na hřebenu Orlických hor množství turistických chat, které dodnes využívají i současní běžkaři, kteří navíc mají jistotu, že hlavní magistrála bude v zimě vždycky upravená.

4. DÍL – ŠUMAVSKÝ ŠPIČÁK

Kdo miluje ten zvuk, když skluznice zahalena do tuleního pásu klouže po sněhu, když se správně nabroušená hrana zařezává do svahu, nebo když perfektně připravenou stopou frčí dvě dobře namazané běžky, ten se na šumavském Špičáku vyřádí do zásoby. Vezmeme vás společně s průvodcem po značených skialpových trasách na Pancíř, zkusíme štěstí na nejprudší sjezdovce v republice, a jak si správně počínat v běžecké stopě nám ukáže olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

5. DÍL – DONOVALY, SLOVENSKO

Pohybovat se po horách lze mnoha způsoby. Některé jsme vám už ukázali a spousta dalších možností, jak se ve sněhu vyřádit, nás ještě čeká. Jednou z nich je třeba psí spřežení. Na první pohled se možná zdá, že si jen tak vezete pozadí, jenomže když nejste jen pasivní pasažér a zkusíte si roli mushera, tak se pořádně nadřete.

Nicméně my jsme na Slovensko vyrazili hlavně kvůli snowboardingu. Že se dají na prkně dělat roztodivné věci na sněhu i ve vzduchu, to tak nějak vnímáme všichni. Ovšem, že se na prkně může krásně šlapat i do kopce – to vědí jen opravdoví fajnšmekři. A kdo to do této chvíle netušil, tak mu malinko rozšíříme obzory. A to díky splitboardu, který funguje v podstatě jako snowboardová skládačka a nevázaný pohyb po horách umožní i vyznavačům jednoho prkna.

6. DÍL – KRVAVEC

Slovinsko je svým charakterem – pokud se týče outdooru, v podstatě zemí neomezených možností. V zimě tady s přehledem najdete terény pro všechny možné druhy pohybu na sněhu: sjezdovky, snowbike, sněžnice a samozřejmě skialpy. O svém lyžařském životě se s námi podělí někdejší světový slalomář Jure Košir, který v kolotoči Světového poháru strávil celkem 15 sezon a na Olympijských hrách v Lillehammeru v roce 1994 získal bronzovou medaili.

Slovinsko a Krvavec nevyjímaje, je přímo ulité na míru všem, jež milují rádi pohyb na tuleních pásech, které, jak všichni samozřejmě víme, už dávno naštěstí z tulení kůže nejsou. A taky víme, že na skialp stejně jako kdekoliv jinde i tady potřebujeme spolehlivého horského vůdce. A my máme k dispozici toho nejlepšího – ambasadora skialpinistického centra na Krvavci a nejlepšího slovinského skialpinistu Nejce Kuhara.

7. DÍL – KANIN, SLOVINSKO

Naše slovinská štace pokračuje v Bovci. Městečko v Julských Alpách je častým cílem českých turistů především v létě. Průzračná řeka Soča se svým malebným okolím nabízí skvělé možnosti pro raftování a jízdu v kajaku. Kdo má pod sebou raději pevnou zem, nasedne na kolo. V okolních terénech si užijí své výletníci i vyznavači náročných trailů.

Málokdo ale tuší, že v horách, které ční nad břehy řeky Soče, se ukrývá ve výšce nad 2000 metrů nad mořem lyžařské středisko Kanin, z něhož je možno přejet na italské sjezdovky a vyřádit se nejen na upravených tratí, ale i ve volném terénu. A když ve volném terénu, tak samozřejmě na skialpech. Obě varianty jsou velmi blízké i lyžařské ikoně Slovinska, čtyřnásobné mistryni světa a olympijské vítězce Tině Mazeová. A právě excelentní světová slalomářka bude naší průvodkyní sedmým dílem.

8. DÍL –  HOCHFÜGEN, RAKOUSKO

V předcházejících sedmi dílech jsme posbírali cenné rady od profíků a to jak pro výšlapy směrem vzhůru, tak pro následný sjezd.  V rakouském Hochfügenu si je proto pečlivě zopakujeme, stejně jako výbavu, bez níž by nikdo neměl vyrazit na skialpinistickou túru. Lopatka, lavinosonda, vyhledávač a spoustu dalších užitečných věcí nám připomene certifikovaný horský vůdce UIGAM Karel Kříž před tím, než se s ním vydáme na vrchol Wetterkreuzspitz.

V Hochfügenu bývají celosezónně skvělé podmínky i pro freeride, což je výstavní disciplína Robina Kalety. Nám počasí příliš nepřálo, ale i tak jsme pochytili základy bezpečného lyžování ve volném terénu.

A navíc jsme i společně s vámi posbírali pomocí aplikace EPP – pomáhej pohybem poslední body pro handicapovanou sportovkyni Hanu Doležalovou. Šek s částkou určenou pro pořízení nového invalidního vozíku předáme Hance tam, kde to všechno začalo. V Peci pod Sněžkou.

logo_EPP

Mobilní aplikace EPP

Mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem od Skupiny ČEZ je nástroj, díky kterému má každý možnost pomáhat vlastním aktivním pohybem nejen sobě k lepšímu zdraví, ale také druhým, kteří naší pomoc potřebují.

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele (např. chůzi, běh, jízdu na kole, lyžování, ale třeba i tanec). Kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti generuje aplikace body, které může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol či obcí.

Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nasbírají dostatečný počet bodů, Nadace ČEZ projekt finančně podpoří.

Pomáhat může skutečně každý. Stačí si aplikaci zdarma stáhnout, zapnout a pak už jen zvolit aktivitu. Děkujeme, že s námi pomáháte pohybem!

www.pomahejpohybem.cz

Hanka Doležalová

V rámci seriálu „Skialpem to začalo“ můžete pomoci podpořit projekt Hanky Doležalové na nákup speciálního vozíku!

“Jmenuji se Hana Doležalová a po poranění páteře a ochrnutí nohou po úraze před 7 lety se pohybuji pomocí vozíku. Před úrazem byl pohyb a sport v přírodě součástí mého života. Proto jsem i po úraze hledala možnosti, jak se dostat ‚ven‘. Jezdím na handbiku (kolo na ruční pohon), v zimě na monoski, na běžkách, věnuji se jachtingu. Studium a práci beru jako samozřejmost. Po úrazu jsem vystudovala dvě vysoké školy a začala pracovat. Nyní mě nejvíce zaměstnává náš syn narozený v minulém roce. S rodinou rádi vyrážíme na výlety, proto bych nadační příspěvek ráda použila na zakoupení sportovního vozíku, který je odolný a zvládne trochu sněhu, hrbolaté cesty a nepohodu. Na tom běžném je to jako jít na Sněžku v lodičkách:).”